MyAdsense_Yandex
MyAdsense_Yandex

Скеля Дива

Крим, скеля Дива, Сімеїз
Сімеїз, скеля Дива

У найближчих околицях Ялти знаходиться невелике курортне містечко Сімеїз. Як і усі кримські міста і курортні селища, він славиться своїми пам'ятками. Краса навколишньої природи вражає усіх, хто вирішив провести свій відпочинок в Сімеїзі. Однією з природних пам'яток цього курортного селища є Скеля Дива. Ця круча, що виступає в морі, нагадує своїм силуетом дівчину з шлейфом розбещеного по спині волосся.

Скеля Дива утворилася в результаті гірського обвалу, коли частина вапнякової кромки Яйлинского масиву сповзла до моря, устилаючи шлях своїми величезними уламками. За тисячі років в результаті вивітрювання ці кам'яні брили набули свого нинішнього химерного вигляду, дивуючи туристів своєю мальовничою красою. Скеля Дива має і інші назви – Джива-Кая, Чива, Дзива – і в програмах езотеричних екскурсій її навіть пишномовно називають точкою проекції на ДНК-матрицю Людства. Ні більше, ні менше!

Загостреним піком заввишки понад п'ятдесят метрів вона височіє майже біля самого берега. В середні віки на скелі розташовувалося сторожове зміцнення, вірніше, спостережний пункт, на місці якого сьогодні влаштований оглядовий майданчик. Піднятися до неї можна по кам'яних східцях, вирубаних в скелі. Здолавши двісті шістдесят крутих східців, відполірованих віками мало не до дзеркального блиску, ви будете винагороджені прекрасною панорамою, що відкрилася перед вашими очима : безкрайній морський простір і величні гори, що змагаються з ним в синяві.

Кам'яні боки Диви прикрашають самотні кущики бузково-рожевої смолевки і сизо-білою жабриці. Не звертаючи уваги на екскурсантів, що деруться вгору, сріблясто-білі чайки ліниво відпочивають на нагрітих сонцем кам'яних уступах. За «спиною» Диви, у самої кромки морського прибою, химерною кам'яною квіткою лежить бриловий хаос – те мало що, що залишилося від тієї, що була тут ще зовсім нещодавно столбообразной скелі, що носила назву Чернець. Зображення її можна побачити на старих фото і літографіях. Скеля була вражаюче схожа на людську фігуру, укутану з головою в довгий плащ з капюшоном. Віками Чернець домагався прихильності своєї Диви. Навіть хвилі і вітри не могли зруйнувати його, але підточили його сили. Землетрус, який стався в Криму в 1927 році, подіяв і на цього кам'яного велетня, і він пішов глибокими тріщинами. Попри те, що Чернець після цього був «підперезаний» металевим тросом, найсильніший шторм, який пройшов біля берегів Криму в січні 1931 року, став для нього фатальним – із страхітливим гуркотом велетень розсипався за спиною у своєї Диви на декілька брилових осколків.

Мальовнича кам'яна композиція – скелі Кішка Дива і Чернець– стали героями місцевої легенди, яка оповідає про грішника, що розкаявся, мешкав в цих краях відлюдником. Але, видно, не зміг він здолати темні сторони своєї душі, і сувора кара не забула наздогнати його, коль Чернець не лише був перетворений на камінь – сам камінь згодом був розтерзаний. Легенда, як це звичайно і водиться, має під собою реальну основу. Річ у тому, що у скелі Чернець колись існувала чернеча обитель. На кручі Панеа що височіє навпроти кам'яної Диви, греки в древні часи заснували монастир, який простояв віки. Греків змінили спочатку римляни, а потім візантійці, зміцнюючи і перебудовувавши обитель, поки, нарешті, генуезці, ці краї, що захопили, в XIII повіці, не перетворили монастир в укріплену фортецю, руїни кріпосних стін якої збереглися.